Kreatywność to wyjątkowe wyrażenie tego kim naprawdę (ale tak, naprawdę – naprawdę!) jesteśmy.
To nasza kreatywne i unikalne spojrzenie na świat daje nam indywidualny charakter i odróżnia nas od innych. Kreatywność jest wielozadaniowym narzędziem, które z jednej strony pozwala nam komunikować się ze światem we wszystkich kolorach tęczy, a z drugiej (tak bardziej na poważnie) pozwala nam uporać się z trudnościami i pomaga nam odnajdywać nowe sposoby na rozwiązywanie problemów.
Czy jesteśmy tego krytycznie świadomi, czy nie, kreatywność wpływa na nasze życie – może zmienić naszą rzeczywistość, tworzyć, przetwarzać i kształtować to, co nas otacza – formy przekazu, przestrzenie i przyszłość.
Czy to w naszym miejscu pracy, w naszej szkole, w domu, w naszej sytuacji finansowej i w naszym życiu osobistym – kreatywność odgrywa ogromną rolę. Nasze kreatywne spojrzenie na świat, może wnieść w nasze życie piękno i różnorodność, ale też kreatywnie wyciągnąć nas za uszy z niejednej trudnej sytuacji.
Tak się niestety składa, że systemy edukacji tradycyjnej działające w większości szkół, edukują dzieci pozbawione pomysłowości, duchowego zapału i kreatywności. Żyjemy w czasach, w których większość szkół państwowych próbuje wycisnąć z dzieci maksimum znajomości z zakresu teorii, a tym samym ignoruje potrzebę uczenia dzieci twórczego myślenia (a tak właściwie to kultywowania, a nie wyciszania, naturalnej kreatywności z którą rodzą się wszystkie dzieci), które jest integralną częścią dynamicznego społeczeństwa.
Czy naprawdę wierzymy w to, że znajomość formułek, wzorów i historycznych dat sprawi, że nasze dzieci i młodzież uporają się z nieprzewidywalną przyszłością?
Nasze dzieci (jak i dorośli) zasługują na szansę rozwinięcia i wyrażenia swoich kreatywnych potencjałów, talentów i form wyrazu, bez konieczności wyboru życia społecznego buntownika.
Alternatywy 3 wspiera dzieci i dorosłych w rozwoju ich kreatywności i budowaniu kontaktu z wyobraźnią. Razem możemy wzbudzić w naszych społecznościach ciekawość świata i twórcze myślenie, które dadzą nam realne szanse na przyszłość, której nie będziemy musieli się obawiać.
A zatem, na dobry początek – zbieramy wspomnienia, zapachy, kolory, tekstury. Inspirujmy siebie nawzajem do twórczej ekspresji i odkrywania nowych możliwości, doceniajmy oryginalność i twórczość naszych dzieci i młodzieży – przecież leży to w naszej naturze.